Mühim Olan 3 Puansa, Gerisi Teferruattır

Sezona yepyeni bir kadro ve Ayhan Akman yönetiminde büyük hedeflerle başlayan Sarıyer ilk iki maçında oyun olarak olmasa da skor olarak isteneni verdi. Herkesin kafasında ki korku acaba takım oturana kadar uğranacak puan kayıpları Sarıyer’i hedefinden uzaklaştırır mıydı. Korkulan şu ana kadar olmadı ve Sarıyer aldığı 6 puanla 2. sıraya oturdu. Yeni kurulmuş bir takım için ilk haftaları iyi futboldan ziyade kayıpsız atlatmak çok daha önemli.

Aşırı sıcak altında dış sahada oynanan Üsküdar maçı ve ardından seyircisiz konuk edilen Pendikspor, bu maçlarda Sarıyer’in iyi görüntü vermediği herkesin ortak kanısı, ama yine herkesin hem fikir olduğu bir başka konu Sarıyer’in 5. – 6. haftadan sonra çok daha iyi olacağı. Pendik karşısında oyuncuların genelde çok gayretli ve konsantre olduklarını görsek de, aynı zamanda hücum aksiyonlarının sağlıklı olmadığı da dikkat çekti.

Pendik karşısına Can’ı tek forvet olarak sahaya süren Ayhan Akman bu oyuncudan istediği verimi alamadı ve 70. dakikada yerine Tahir’i oyunu soktu. Tahir de hocasını mahcup etmedi ve golü yaparak Sarıyer’e 3 puanı getirdi. Can eğer form tutabilirse ileriki haftalarda takıma faydalı olabilir ancak şu an için fizik olarak kesinlikle hazır değil, belki de zihin olarak da değil. Tabi ki bir oyuncuyu kazanmak önemli, ancak takdir edersiniz ki maçları kazanmak daha önemli, bu yüzden Ayhan Akman’ın Can’la oyuna başlamakta ısrarcı olmamasını umarım.

Sarıyerli oyuncular topla oynamalarında bile kalitelerinin sinyalini veriyorlar ancak takım oyununda aksamalar bitmek bilmiyor. Bunun üzerinden gelebilmek için bu oyuncuların üst üste birlikte oynamaları gerekir, bu da zaman istiyor. Pendikspor maçını izlerken zaman zaman gözlerim orta sahada takımdan ayrılan oyunculardan Hakan Soylu’yu aradı, geçen sene performansları düştüğünde eleştirsek de kanat bindirmeleri ile etkili olan Eser’i, Güney’i aradı, güçlü fiziğiyle rakip savunmayı yıpratan, topu saklayarak diğer arkadaşlarına boş alan açan Yaşar’ı aradı.

Pendik maçında ki takıma gelince, bana göre takımın en iyisi geçen sezondan geriye kalan tek isim Mustafa Soytaş’tı, dinamizmini oyunun tamamına yaymayı bildi, kazandığı topları da biraz daha efektif kullanmaya başlarsa takıma çok daha faydalı hale gelecek. Oyuna sonradan giren Tahir, Caner ve Cihan oyuna yaptıkları katkı ile maçı çevirdiler. Serkan Çalık zaman zaman oyuna ağırlığını koysa da süreklilik sağlayamadı, bir iki maç sonra çok daha iyi olacağı muhakkak. Kötüleri fazla öne çıkartmaya gerek yok ama bu maçın en etkisiz iki isimi Can ve Serdar Eyilik oldular.

Şampiyon olacak takım kötü oynadığı maçta da galip gelmesini bilmeli, Sarıyer ilk iki haftada bunu başardı, üstelik seyircisinin desteği de olmadan. Önümüzde ki hafta cumartesi günü Sarıyer rakip alanda Bayrampaşa ile karşılaşacak, saha içinde yapılması gerekenlerin en iyisini Ayhan Akman ve öğrencilerinin yapacağına eminiz, ancak bir büyük görevde Sarıyer’in taraftarına düşüyor bu maçta. Tribünleri doldurup oyun ve skor ne olursa olsun takımı desteklemek, futbolculara sezon sonuna kadar biz sizin arkanızdayız mesajı vermek gerekiyor, hem de rakip takım taraftarları ile olumsuz bir temasa geçmeden. Bu sene tribün olayları nedeniyle alınacak cezaların faturası geçen sezonlardan daha ağır olabilir. Taraftarlar gerçekten şampiyonluk istiyorlarsa bu sene çok daha dikkatli olmalılar. Önümüzde ki haftaların Sarıyer’e üç puanlarla birlikte göze hoş gelen futbolu da getirmesini umuyorum.