Sarıyer İyi Oynadı Farklı Kazandı

Sarıyer nihayet beklenen futbolunu Pazar Spor karşısında oynadı ve rakibini farklı bir skorla 5-0 mağlup ederek haftayı lider olarak tamamladı.

Maçın ilk yarım saatinden sonra oyuna ağırlığını koyan lacivert-beyazlılar golü bulduktan sonra rakibin direncini kırdı ve ikinci yarıda bulduğu 4 golle de maçı 5-0 kazandı.

Sarıyer maça cezalı olan Teknik direktör Ayhan Akman’dan mahrum çıktı. Ayhan hoca maçı tribünden izledi… Yerine Ercan Kılıç hoca görev yaptı. Maça 4-3-3 dizilişi ile başladı Sarıyer. Bu oyun düzenini maç sonuna kadar devam ettirdi. Bu maçta Sarıyer defansı ile orta sahası ve forveti ile başarılı futbol sergiledi. Elbette ki hatalar vardı ancak bu hatalar rakibe gol imkânı yaratmadı.

Kaleci Atahan’a maç boyu iş düşmedi. Geri dörtlü başarılıydı. Ancak aksayan tek adam maçın sonuna kadar sahada kalmasına karşın toparlanamayan Kaan’dı. Bu hatta kaptan Serkan’ın, sahanın bozukluğu nedeni ile sakatlanıp çıkması sonucunda yerine Fırat Arıkan girdi. Fırat va Sabutay mükemmel bir ikili oluşturdular. Hakan Ateş başarılıydı. Sarıyer orta sahası bu maçta, bugüne kadar ki en iyi futbolunu oynadı. Bilhassa Berkay ve Barış harikaydılar Ercüment ise bu maçta da savaşıp durdu ve yararlı oldu. İleri üçlüde Serkan, Can ve Serdar yer aldı. Serdar en iyi futbolunu bu maçta oynadı. Serkan yine rakip defansı dağıtan ve arkadaşlarına pozisyon yaratan adamdı. Can’ın biraz daha hareketli olması ve hava toplarında hâkimiyet kurması gerekir. Can gibi kariyerli bir adamın, girdiği pozisyonları değerlendirmesi gerekir.

Sarıyer çok iyi oynadı, doğru ama bu yeterli değil. İyi futbolunu ileri haftalara yayabilmeli. Eksiklerini gidermeli, yani yere sağlam basmalıdır. Takımın oyun disiplini çok iyi. Futbolcular iyi niyetli, yardımlaşma fevkalade güzel, hırs da var… Bu meziyetlere sahip olan futbolcuların iyi futbol oynamaları kaçınılmaz. Ama bu futbolu Pazar Spor’a değil, her takıma karşı oynayabilmeli… Sarıyer’in aksayan tarafları var… Sol bek Kaan kendine çok güveniyor, bu güveni nedeni ile de hatalı işler yapıyor. Bu gün iyi değildi. Ercüment hırslı, çabuk, savaşçı ama sinirlerine hâkim olması gerekir diye düşünüyorum. Can daha çabuk olmalı, santrafor olarak girdiği o pozisyonları şuta çevirebilmeli, şut menziline girdiği zaman şutunu atabilmeli… Yerine oyuna giren Tahir az oynadı ama iki önemli pozisyon buldu, bunları değerlendirememesi ürkütücü… Zira o kadar rahat pozisyonlardı ki anlatılması zor ve skoru daha yukarılara taşıyabilirdi. Barış, Serdar ve Berkay’a ayrı bir parantez açmak gerekir. Müthiş oynadılar, çok başarılı oldular… Goller ise hemen hepsi yaratılan iyi pozisyonlardan doğdu… Şunu konuya parmak basmak isterim. Ercüment Balık’çı ile sonradan oyuna gren Cihan Yeşilırmak’ın maç sonu birbirlerinin üzerine yürümeleri, dalaşmaları hiç de hoş değildi. 5-0 la kazanılan bir maçtan sonra beklenen sahayı sarmaş dolaş terk etmeleriydi. Hareketleri göze hoş gelmedi.

Sarıyer iyi oynamasına karşın şunu da bilmeli; rakip takım dost Pazar spor geçen sezon ki gücünde değil. Çok futbolcu kaybettiği ortada! İyi değildi. Bilhassa ikinci golü yedikten sonra dağıldılar. Forvet hattında topu saklayacak adamları yok, orta saha elemanları da yeterli değil. Böyle giderse ligde güçlüklerle karşılaşabilirler.

Hakem triosu iyi idi. Ancak en küçük ikili mücadeleye bile düdük çaldılar. Oyunu avantaja çok az bıraktılar.

Sarıyer yine golünü, yönetim kurulu üyesi Ferhat Göçer maça gelir gelmez buldu. Ferhat Göçer bunu bilhassa mı yapıyor bilemem ama kaçıncı haftadır (geçen yıldan beri) böyle oluyor.

Yönetim kurulu üç yıldan beri ilk defa hiç sıkıntı çekmeden, rahat rahat ve gülerek bir maç izlemenin keyfini yaşadı. Keza Belediye Başkanı Şükrü Genç emeklerinin karşılığını görürken, sevinç gösterisi yapamamanın sıkıntısını da yaşadı. Zira Pazar Spor Başkanı Hüseyin Yangın iyi dostuydu ve o üzülmesin diye sevinç tepkisi bile gösteremediğini gözlemledik. Keza Saffet Başkan da…

Taraftarlar gerçekten çok iyiydi ve iyi sınav vermeye devam ediyorlar. Takımı maçın sonuna kadar destekliyorlar. Nefis bir bravo bizden….

Bence seyirci sayısı yeterli değil. Takım başa güreşiyor, henüz puan kaybı yok. Bundan sonra maçlarında, 4-5 bin seyirci bulmasını bekleriz. Seyirci Sarıyer’i izlemek için neyi bekliyor ki? Takımsa, takım iyi; futbolcuysa futbolcular iyi, sonuçsa, sonuçlar iyi o halde kahvehanede, kafeterya oturmanın, sahilde d olaşmanın anlamı ne? Bilet sudan ucuz be geleceksin takımının maçını izleyeceksin…

Artık !Hanım seyirciler maça….” Çağrısını yapabiliriz. Maçta artık, küfür kâfir yok, yüz kızartıcı sloganlar yok! Böyle olunca da hanım seyircilere maça gelin demeyi kendimize görev biliriz.

Ha unutmadan yazmalıyım; Bazı pankartlar dikkatimi çekti. Örneğin: Misafir tribündeki “Her Pazar/Bize her yer Pazar” sloganı müthişti. Keza yine aynı tribündeki “Ha Sarıyer ha Pazar/Bize değmesin nazar”. Sarıyer tribününde “İnadına Sarıyer” ve “Gerekmez kariyer/Varsa yoksa Sarıyer” sloganları da göze hoş gelen güzelliklerdi.

Bütün güzelliklerin Sarıyer adına devam etmesi dileğimizdir.