Ayhan Akman’ı Kim Gönderecek?

Sezona şampiyonluk parolasıyla başlayan Sarıyer’in bu hedefinden nispeten uzaklaşması, bunun yanına oynanan son derece kötü ve kısır futbol da eşlik edince keyifler kaçtı. Futbolda “haticeye değil neticeye bak” diye bir söz vardır, doğrudur da, bu açıdan bakınca Sarıyer’in puan sıralamasında 3. sırada olması ve daha önceki senelerde yaşanan küme düşme tehlikeleri de göz önüne alındığında Sarıyer başarılı görülebilir. Nitekim bir kısım Sarıyerli bu görüşte, yalnız bu görüşte olanların büyük çoğunluğu da yılda ya bir maça gelip ya da ona bile gelmeden sadece internetten ara ara sonuçları takip edenler. Yanlış anlaşılmasın öyle olanları eleştirmek için söylemiyorum, Sarıyer’le az çok ilgilenen herkes başımızın tacıdır.

Puan sıralamasında 3. olan Sarıyer’de rüzgârlar neden sert esiyor öyleyse? Bunun birkaç sebebi var en başta kötü futbol geliyor. Sarıyer’i izlemeyenler için söyleyelim, Sarıyer vasat filan değil berbat futbol oynuyor. Sahada ki takımın kim olduğunu bilmeden izleseniz, şampiyonluk isteyen bir takım değil de maddi imkânsızlıklar yüzünden lige altyapı oyuncularıyla devam eden ve kendi evinde bile “gol yemeyelim hiç değilse 1 puan alırız” mantığında bir takım sanırsınız.

Bu denli kötü futbolun sorumlusu olarak Ayhan Akman görülüyor. Bu hafta oynanan Konya Selçuklu maçının son dakikasında gelen penaltı kararının ardından tribünler hep bir ağızdan “Ayhan İstifa” diye bağırdı. Bu tezahürat esnasında Ayhan Akman tribünlere eliyle ve başıyla “tamam, kabul” olarak anlaşılacak işaretler yaptı. Şu ana kadar bir istifa haberi duymadık, eğer o hareketleri yaptığı halde istifa etmiyorsa ben Ayhan Akman’ı çok ayıplıyorum. Bu yaptığına en hafif deyimle “tükürdüğünü yalamak” denir.

Kötü futbol Ayhan Akman’a fatura edilip istifası istenebilir ancak tek sorun kötü futbol mu? Ya da Ayhan Akman’ı tek başına günah keçisi ilan etmek adil mi? Yönetimin hiç payı yok mu bu tabloda? Geçtiğimiz sene belli bir ivme yakalamış olan takımın omurgası dağıtıldı, takımı o seviyeye getiren teknik ekip sözleşmesi sürmesine rağmen gönderildi. Bu açık bir yönetim zafiyetidir! Tartışmaya bile gerek yok. Yeni kurulan takım için büyük maliyetlerin altına girildi. Kulübün bütçesinin çok üzerinde maliyetler, spekülasyon olmasın diye rakamlardan bahsetmiyorum. Üstelik imzalanan sözleşmeler hep birer senelik, bu sözleşmelerde yazan rakamların çoğu da garanti para. Sarıyer’de sokaktan adam toplayıp yönetim kurulu oluştursan bu kadar acemilik yapılmaz. Her şeyi bir kenara bırakalım Ayhan Akman’ın şu an 5 tane yardımcısı var, sormazlar mı adama nerede bu yoğurdun bolluğu diye? Yapılan hataların hangi birini yazayım; geçen sene takımın en aksayan noktaları sağ bek ve sol bek idi. Bu hafta oynanan maçta sağ bek ve sol bekte geçen seneden kalma güya beğenmediğimiz Eray ve Fırat oynuyorlar. Olacak iş mi sen takıma onca para harcayıp transfer yapacaksın, geçen sene transfere en fazla ihtiyaç duyduğun mevkilerde yine geçen seneki adamlara mecbur kalacaksın. Yeri gelmişken söyleyeyim bu hafta sahada mücadele veren ender oyunculardandılar. Bunca transfer yaptıktan sonra ön liberoda Barış’ı oynatmak zorunda kalıp, Barış’ta kötü oynayınca stoper Fırat’tan ön liberoluk yapmasını beklemeye ne demek lazım? Daha çok şey yazılabilir ama bu kadarı yeterli, yöneticiler bu hataların yapılmasına izin vermemeliydiler.

Sarıyer bu sezon sonunda bir üst lige çıkıp maddi kaynaklarını katlayamazsa bu sene yapılan harcamaların altından kalkması mümkün değil. Sezon sonunda oyuncuların hepsi başka takımlara dağılacaktır. Dört senelik Saffet Akkoyun döneminde altyapı da tamamen sıfırlandığı için gelecek sezon Sarıyer lisans çıkartacak adam bulamayacak bir hale düşebilir. En son yapılan kongrede Saffet Akkoyun’un kulüpten 2 milyon tl alacaklı olduğu açıklanmıştı, bakalım bu sezon sonu yapılacak kongrede kulübün borcu ne kadar çıkacak. Daha da önemlisi bu borcu kabullenip, yönetimi devralmak isteyen olacak mı? Bu vesile ile Divan Kurulu üyelerine sesleniyorum, seçimli kongreler iki senede bir yapılıyor ama mali kongre her sene yapılması gerekmez mi? Testi kırılmadan işe koyulun kulübün borcu ne kadar, yöneticilerin alacakları ne kadar? Yönetim kurulundan bunları öğrenip gerekiyorsa mali kongre toplanmasını talep edin.

Sonuç itibariyle şu an taraftarın büyük bölümü yönetimden Ayhan Akman’ı göndermesini bekliyor yalnız, Ayhan Akman’ı bu yönetim takımın başına getirmedi ki göndersin, bu yönetim Ayhan’ı gönderemez! Ayhan’ı bu takımın başına kim getirdiyse ancak O gönderebilir! Diyeceksiniz ki kim? Lemi Çelik’i, Sadi Tekelioğlu’nu kim getirip, kim gönderdiyse Ayhan Akman’ı da o getirdi, O istemedikçe de kimse gönderemez.