Sarıyer – Eyüp Lig Maçı

Sarıyer ikinci maçını önümüzdeki hafta Eyüp spor ile oynayacak. Yani iki ezeli rakip karşı karşıya gelecek. Son on beş altı yıldan beri iki takım taraftarı arasında amansız bir mücadele var.Bu mücadeleyi (Kavgayı, saldırmayı, küfrü) kim başlatırsa başlatsın, bugünlere kötü bir miras ve kin bıraktılar.

Ben SARIYER İLE EYÜP ARASINDA GEÇEN ÖNEMLİ BİR OLAYI YAZMAYI KENDİMCE GÖREV KABUL EDİYORUM. LÜTFEN OKUYUN.

Sarıyer, Eyüp, Beylerbeyi, Taksim 1962/63 sezonu lig maçlarına şampiyonluk ümidi ile başladı. Yarış haftalarca kafa kafaya devam etti. Kopan olmadı. Ligin son bir kaç haftasında önce Taksim ve sonra Eyüp geri düştüler. İki takım Sarıyer ile Beylerbeyi baş başa kaldı. Son haftanın ilk maçı cumartesi günü (12.5.1963) Sarıyer Adalet ile oynadı ve maçı 2-0 kazandı. Pazar günü (13.5.1963 günü Eyüp Beylerbeyi ile oynayacak. Beylerbeyi kazanırsa averajı daha iyi olduğu için şampiyon olacak ve Milli Lige yükselecekti. O bir hafta içinde kulüpler arasında mekik dokundu. Şike gibi çirkinliklerin olmaması için uğraş verildi. Biz de Sarıyerliler olarak, Eyüp Sporlu yöneticilere futbolculara verilmek üzere prim vaat ettik. Eyüplü yöneticiler şunu söyledi. “Bizim Beylerbeyi ile yıllara dayanan rekabetimiz var. Onlar bizi yenemezler, hiç yenmediler ki. Korkmayın, prim mirim istemez, maçı kazanacağız. Rahat olun. Korkmamak var mı, uykularımız kaçtı ve pazar günü Şeref Stadına gidip maçı izledik. Aynen oldu ve Eyüp maçı bırakmadığı gibi Beylerbeyi’ni 2-0 mağlup ederek Şampiyon olmamıza neden oldular. O güne kadar olan Sarıyer Eyüp rekabeti, o günden sonra dostluğa döndü. Ama gel gör ki son beş altı sezondur düşmanlık had safhaya çıktı. Olacak iş değil. Son maçta puan durumumuz böyle idi.
Sarıyer : 20 10 8 2 29 16 28
Eyüp :     19 10 6 3 39 19 26
(Görüldüğü gibi maçı kazanmaları halinde 2 puan alacaklar ve averajları iyi olduğu için şampiyon olacaklardı)


Hal böyle iken, Yıllarca I. Türkiye Liginde yer alan Sarıyer takımının seyircileri de rakip seyirciden deneyimli ve anlayışlı olmak zorundadır. Önemli olan düşman kazanmak değil, dost olabilmek, dost kazanabilmektir.

Sarıyerli tribün liderleri sizden beklenen bu olgunluktur. Acı bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır. Bunu unutmayın.

Gelecek rakip seyircilere çiçek verebiliyor musunuz. Önemli olan budur, dostluk budur.