Karşıyaka Maçına Doğru

Sarıyer Karşıyaka ile ilk lig maçını 31.10.1964 tarihinde oynadı ve rakibi ile 1-1 berabere kaldı. O tarihten günümüze kadar 18 kez lig maçında karşı karşıya gelen takımlardan Sarıyer 8 galibiyet, 5 beraberlik ve 5 yenilgi aldı.Sarıyer’in attığı 28 gole karşın Karşıyaka 21 gol kaydetti.
Yukarıdaki istatistiki durum da göstermektedir ki az da olsa Sarıyer galibiyete yakın takım. Bu demektir ki Sarıyer zor bir müsabaka oynayacak. Rakip lig sıralamasında 4’cü sırada, arada fazla bir puan farkı yok. Yalnız rakip Karşıyaka Sarıyer’den biraz daha istikrarlı. İzmir’in güçlü ekibinin seyirci sayısı Sarıyer’in en azından beş on katı. İzmir’deki maçlarını on binden az seyirci izlemiyor. Sarıyer’in maçlarını ise 1000-1500 arasında seyirci izliyor. Maç İzmir’de rakip seyirci en az 5-10 bin olur. O nedenle seyirci avantajı rakibin olacak.
Sarıyer’in su maçı kazanması ya da puan alması prestijini arttıracak şüphesiz. Üst sıralardaki bir takımi yenmek ya da puan almak takımın üzerinde moral motivasyon olarak çok büyük etki yapar ve ileri ki maçlara daha şanslı çıkılır. İzmir takımlarını çok iyi tanıyan Taner Taşkın hoca Karşıyaka için gereken önlemleri alacaktır şüphesiz. Sarıyer’in önemli silahları var. Hakan Soylu Ligin en iyi ön liberosu ve orta alan adamı. Takımı iyi yönlendiriyor, arkadaşlarını oyuna iyi hazırlıyor. Yılların adamı I. Türkiye Ligi deneyimi de olan Yaser’in çok daha iyi olacağını düşünüyorum. Tanıdığım Yaser Yıldız, Sarıyer’de oynayan Yaser’den çok daha iyi idi. Ama intikal dönemini arkada bırakacak ve kendini kanıtlayacaktır diye düşünüyorum. Yıllardan beri tanıdığım, Eyüp’te müthiş maçlar oynayan, sonrasında Giresun’da forma giyerek takımını I. lige taşıyan Ergün Çakır’ın da en kıza zamanda toparlanacağını ve takımı sırtlayacağını umuyorum. Fırat Sezer de çok deneyimli bir futbolcu onunda büyük mücadele vereceğini umuyorum. Keza Emrah da çok olumlu gelişme var. Nefis gollerle takımına yararlı oluyor, bu formunu devam ettireceğini, Bertül, Ensar, Mert, Yakup, Fatih, Fahri, Seçkin, Melih.Erkut, Hüsnü ve diğerleri Fethi, Mürsel, Cihan ve Sabutay’ın da ellerinden geldiği kadar gayretli olacaklarını umuyorum. Neden kaleciler yok! Onlara ayrı paragraf açıyorum. Onlara Sarıyer kalesi emanet edildiğinde heyecanlarını, tedirginliklerini yendiği ve arkadaşları ile konuşarak onları ikaz etmede başarılı oldukları ve uyum sağladıkları takdirde takımı kurtaracak adamlar olacaktır. Takıma uyum sağlasınlar yeter. Ümitle Karşıyaka maçını bekliyoruz. İnşallah galibiyet Sarıyer’in olur. Temennimiz bu…