Lacivert Beyaz 10 Yıllara…

On koskoca yıl geçti. Kıvanç Ekinci Lacivert-Beyaz is imli internet sitesini kurarken, bu kadar yıl devam ettirebileceğini acaba düşünmüş müydü? Hiç zannetmiyorum. Ama tanıdığım kadarı ile devamı yolunda gayretli olacağı idi.

O gayretinin sonucudur ON YIL süre ile hiç aksamadan devam etmesi… Ağır iş koşullarına karşın devamını sağladı. Yetmedi evlilik yaptı, yayın hayatına titizlikle devam etti. Bu da kesmedi ABD’ye gitti bir yıl kadar kaldı ama oradan da aynı yolu takip etti ve menzili maksuda ulaştı…

Kıvanç Ekinci “İbrahim Amca siteme yazı yazar mısın” dediğinde bende yeni yeni  başlamıştım internet üzerinden çalışmaya. Daha çok kendi çalışmalarımla haşır neşir oluyor, zaman zaman da bazı konular üzerinde bir şeyler karalıyordum. “Olur” dedim Kıvanç’a. Benden istediği daha ziyade Sarıyer Spor Kulübü ile ilgili yazılardı. Maç yazısı, eleştiri, röportaj ya da Sarıyer Spor kulübü tarihi ile ilgili yazılar. Konuların yabancısı olmadığım için “EVET” dedim, yazmaya başladım. Hala devam ediyorum yazmaya…

Doğruyu söylemek gerekirse ben kendime ait siteyi devam ettiremedim… Birkaç yıl devam etti sonradan devam ettiremedim. Bu iş ayrı bir mesai istiyor, vakit ayıramadım. Kıvanç bunu başardı.

Halen Sarıyer’de devam eden İnternet gazeteleri (yerel gazetelerin internet sayfaları hariç) en önemlilerinden biridir Kıvanç’ın Lacivert-Beyaz’ı. Spor dalında belki de birincisi. Devamlılığı olanlardan biri de Grup Beyaz Martı’dır.

Bu işi profesyonel olarak yani geçimini sağlayacak parayı kazanmadan, gönüllü olarak bu kadar uzun süre üstelikte ciddiyetle sürdürmek, dışarıdan bakılınca sanıldığından çok daha zor, emin olun! Lacivertbeyaz uzun ömürlü olmayı başarmasının yanında düzeyli, tutarlı ve kendine has eleştirel bir üslubuda okuyucularına kabul ettirdi. Zaman zaman Sarıyer konulu dost meclislerinde tartışılan mesele hakkında Lacivertbeyaz’ın gösterdiği tavır nedir diye merak edilir oldu. Sonuç olarak Lacivertbeyaz sitesi 10 sene sonunda Sarıyer Spor Kulübü hakkında referans kaynağı olmayı başardı desek abartmayız.

Sporun dışında internet gazeteleri var tabii. En önemlilerinden biri de Mustafa Balcı’nın Sarıyer Times’ıdır. Mustafa Balcı da ısrar ve inatla devam ettiriyor Sarıyer Times’in yayınını.

Sarıyer’de ilk yerel gazete, spor gazetesi olarak 1952/2953 yılında çıktı (Dört kişi çıkartmıştık; Nurhan Erman, Cezmi
Baydar, İsmail Yıldırım ve ben). O günkü koşullarda ancak birkaç sayı çıkabildi. Sonra içine kapanıklık oldu ve yıllarca konu üzerine gidilmedi. Sarıyer Spor Kulübü’nün Sarıyer dergisini takiben diğer yayınlar peşi sıra geldi…

Ancak, bunların pek çoğu birkaç sayı, birkaç ay ya da bir iki yıl devam ettikten sonra ara verdi…

Sadece gazeteler değil, internet siteleri içinde de yıllarca devam eden site sayısı parmakla sayılacak kadar az… Dile kolay tam tamamına ON YIL… Bunu başarmak kolay değil, zoru başardığı için Kıvanç Ekinci’yi kutluyorum daha onlarca yıl devam ettirmesi dileklerimle.