Cumhuriyet “Tehlikenin Farkında Mısın” ?

Cumartesi oynanan ve Sarıyer’in bileğinin hakkıyla galip gelerek yükselişini sürdürdüğü karşılaşmanın ardından 1habervar.com isimli bir sitede maçla ilgili “Amedspor’a yine ırkçı saldırı” başlıklı bir kurgulama haber yayınlandı.

Şaban Yerlikaya imzasıyla yayınlanan haber baştan aşağı uydurmalarla dolu. Sitede yayınlanan birkaç başka haberi inceledim, habercilikte en başarılı oldukları dal gerçeğe takla attırıp 180 derece tersine döndürerek yazmaları. Maçla ilgili habere de aynısını yapmışlar. Haber’in orijinal metni şu şekilde;

Spor Toto 2. Lig’inde Sarıyer’in Amedspor’u ağırladığı 9. hafta maçı Sarıyer’in 1-0 galibiyeti ile sonuçlandı. Konuk takım taraftarına yasak konulduğu için Amedspor taraftarları yine deplasmanda takımını destekleyemedi.

Futboldan çok bayraklı bozkurt işareti ve saldırı vardı

Sahada oynanan futboldan çok ev sahibi Sarıyerli taraftar ve oyuncuların Amedsporlu futbolculara yönelik ırkçı tezahürat ve saldırısı maça damga vurdu.

Sarıyer taraftarı maçın başından itibaren Amedspor lehine bayrak açıp bozkurt işareti yaparak Amedsporlu futbolculara hakaretlerde bulunurken, saha içinde ise Sarıyerli futbolcular konuk Amedsporlu futbolculara saldırdı. Amedspor kaptanı Deniz Naki, yedek kulübede oturan kaleci Zülküf Özer ve maç sonunda soyunma odasına gitmekte olan Amedspor teknik heyetine yapılan saldırı anı cep telefonlarıyla görüntülendi.

Bu yazılanların neresinden tutsan orası elinde kalır. Bir kere “Amedspor lehine bayrak açmak” ile suçlamışlar Sarıyerli taraftarları. Gazeteci olduğu iddiasında olan Şaban Yerlikaya’ya ufak bir katkımız olsun o lehinde değil aleyhinde olacak, bilmiyorsan bir bilene sor. Sormamak ayıp değil, öğrenmemek ayıp. Sahi, siz ayıp nedir bilir misiniz?

Neyse bunu es geçtik, acaba Amedspor’un aleyhinde bayrak açmak ne ola ki? Amed’in aleyhindeki o bayrak Yunan Bayrağı’mı, Ermeni Bayrağı’mı yoksa Nazi Bayrağı’mı? Yok hiçbiri değil, beyefendilerin rahatsız oldukları bayrak,

“Mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü,
Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü”
anlı şanlı Türk Bayrağı, verdiğimiz rahatsızlıktan son derece gururlu olduğumuzu bilmenizi isterim.

Uydurmalardan uydurma seç, “Sarıyerli futbolcular konuk Amedsporlu futbolculara saldırdı”. Saha içinde herhangi bir maçta yaşanan itiş kakışlar, dalaşmalar yaşandı buna kimsenin itirazı yok ama eğer bunlar biraz aşırı gittiyse bunun tek müsebbibi Amed Kaptanı Deniz Naki ve yedek kaleci Zülküf Özer’dir. İddia edildiği gibi Sarıyerli futbolcular rakiplerine ırkçı saldırıda bulunmuş olsa hiç değilse bir tanesi hakem tarafından oyundan ihraç edilirdi, böyle bir şey yok buna karşılık Amed’in yedek kalecisi yedek kulübesinde sarı kart görmeyi başarmış!

Güya Amed teknik heyetine de saldırı olmuş ve bu cep telefonları ile kaydedilmiş. Haberde böyle bir video kaydı bulunmuyor. Doğru ya, olmayan saldırıyı kaydedecek cep telefonu henüz üretilmedi! Belki de cep telefonu üreticileri de “ırkçı” olduklarındandır!

Her neyse, neye hizmet ettiği belli olan bu haber sitesi ve onun acar muhabirini pek ciddiye almaya gerek yok ama esas üzücü olan koskoca Cumhuriyet Gazetesi’nin bu haberi kaynak olarak alıp 80 seneye yakın mazisi olan Sarıyer Camiasını “ırkçılık” suçu ile yaftalaması. Ben bir zamanların CUMOK’u olarak, henüz daha lise öğrencisi iken her sabah iki Cumhuriyet alıp, birini okuyup birini bazen vapura, bazen bir esnafın dükkânına bazen de sabah yolda karşılaştığım bir tanıdığa veren birisi olarak, gazetenin bu halini içler acısı olarak değerlendiriyorum. Maalesef bir zamanlar Mustafa Balbayların, İlhan Selçukların, Uğur Mumcuların yazdığı sayfalar, Atatürkçü ve Milli isimlerin birer birer gazeteden uzaklaştırılması ile şimdilerde malum odakların etkisiyle oradan oraya savruluyor. Cumhuriyet gazetesinin internet sitesi yöneticilerini yaptıkları bu yayın nedeniyle ayıplıyor ve yaptıkları yanlışı telafi etmeye davet ediyorum.

Devletimiz son dönemde bölücü teröre karşı son derece ciddi mücadele verirken ve deyim yerindeyse sıfır tölerans uygularken, bölücülüğün bayraktarlığını kendisine misyon edinen bir sözde spor kulübüne karşı neden hiçbir yaptırım uygulanmıyor bu da düşünmeye değer.

Son olarak söyleyeceğimiz, Sarıyer Spor Kulübü camiası sahip olduğu kültür gereği Atatürk ilkelerine ve Cumhuriyet değerlerine bağlı, yurtsever ve aydın insanların bir araya geldiği bir sivil toplum kuruluşudur ve ırkçılık veya benzeri çağdışı görüşlerle bağdaştırılması kabul edilemez.