2012’de Sarıyer

Zaman hızla akıp geçiyor, zaman her şeyin ilacı olduğu gibi zamanı boşa harcayanlara da atı alan Üsküdar’ı geçti demek gerekiyor. Hayatımızın büyük bölümüne ambargo koymuş bir bağlılık Sarıyer Spor Kulübü, 2012 senesi Sarıyer’e neler getirmiş neler götürmüş, yapılan hatalar ne sonuçlar getirmiş, bunları hatırlamak ve hatırlatmak için 2012’nin bir fotoğrafını çekip sizlere sunmak istedim.

Sarıyer, 2012 senesine Hayati Kaptanoğlu Başkanlığındaki yönetimle girdi. Takımın başında kariyerli bir teknik adam Sadi Tekeli oğlu bulunuyordu. Ancak yaşanılan mali sorunlar, eski yönetimlerden büyük bir borç yükü kalması ve T.F.F.’nin hem gelirlere temlik koyup hem de borçlar ödenmeden transfere izin vermiyor olması sezon başında çok zayıf bir takım kurulmasına neden olmuştu. Sarıyer ligin ilk bölümünü ağır aksak geçti. 2012’nin ilk maçında dış sahada Altınordu ile karşılaşan Sarıyer çok kötü bir performans sergileyen ve sezon sonunda küme düşecek olan rakibine 2-0 yenilerek sevenlerini üzdü. Bir sonraki maçta ise sahasında ağırlayacağı Mardinspor’un, maddi sorunlar yüzünden ligden çekilmesi üzerine Sarıyer hükmen 3-0 galip sayıldı. Hükmen galibiyetle buruk bir sevinç yaşanan Sarıyer’de bir sonraki maçta güçlü Bandırmaspor karşısında alınan 2-1’lik galibiyet ve inançlı oyun taraftarı adeta coşturuyor ve takımı da havaya sokuyordu.  Transferin son gününde sessiz sedasız takıma dâhil edilen Hacı Bulut kendisinden bekleneni veremeyip sezon sonunda yine sessiz sedasız takımdan gönderilecekti. Bandırma karşısında alınan iyi sonucun ardından, son yıllarda husumet yaşanan Eyüpspor’u da rakibin sahasında 3-1 mağlup ederek sahadan silen Sarıyer hedefi ilk beş takım içerisine girmek olarak değiştiriyordu. Güçlü rakiplerini yerle bir eden Sarıyer’in bir sonraki kurbanı ise Kızılcahamam oluyor ve Sarıyer rakibini 1-0 mağlup ederek 4 haftada hanesine yazdırdığı 12 puanla sıralamada üst basamaklara yerleşiyordu.

Ocak ve Şubat aylarında yüksek bir performans gösteren Sarıyer, şubatın son günlerinde oynanan karşılaşmada Ünyespor’a 2-1 mağlup oluyordu. Herkes bu puan kaybının bir iş kazası olduğunu düşünse de evdeki hesap çarşıya uymuyor, sırasıyla Kırklareli ve Alanyaspor karşısında sahadan beraberlikle ayrılan Sarıyer,  1461 Trabzon, Fethiyespor ve Beypazarı Şekerspor’a mağlup olunca Sadi Tekelioğlu’nun da görevine son veriliyordu. Yeri gelmişken o zamanlar yazamadığımız bazı konuları bugün artık sıcağı geçtiği için anlatalım. Sadi Tekelioğlu’nun gönderilmesinde sebep kötü futbol ve sonuçlar olduğu kadar, deneyimli Teknik adamın futbolcularla olan birebir ilişkilerinde çok sert olması, yaptığı uyarılarda aşırıya kaçması ve ağır bir dil kullanması da olmuştu. Kulüp Başkanı tarafından daha önce uyarılmasına rağmen bu tutumunu değiştirmeyen Tekelioğlu’nun görevine son verilmesinin ardından takımın başına Sarıyer’in efsane isimlerinden Erdem Acar getirildi.

Mart ayının sonlarına doğru ise yaşanılan acı kayıplar camiada büyük üzüntü sebebi oluyordu. 27 Mart sabahı Kulübün kurucu üyelerinden Av. Fikret Canlı’nın vefat haberi camiayı sarsarken, kayıplar bununla da bitmiyordu. Bir hafta sonra Haluk Yarar’ın ölüm haberi gelirken, bundan 3 gün sonra da Sarıyer’in de formasını terletmiş olan Erdoğan Arıca’nın vefatı üzüntüyü katmerlendiriyordu.

Erdem Acar ve ekibi takımın başında ilk çıktıkları maçta Sarıyer, dış sahada Denizli Bld. karşısında iyi bir futbol oynayıp 90. dakikaya 2-0 önde girmesine rağmen, maçı 2-2 tamamlayarak sevinemiyordu. Ancak ardından sırasıyla Adana Demirspor, Çankırıspor ve Adıyamanspor’u mağlup eden Sarıyer küme düşme tehlikesinden kurtularak rehavete giriyordu. Kalan maçlarda Körfez Bld.’ye mağlup olan Sarıyer’in, küme düşmekte olan Altınordu karşısında oynadığı kötü futbol ve sahasında aldığı mağlubiyet taraftarın olduğu kadar, yönetim kurulunun da tepkisini çekiyordu. Maçtan sonra yapılan yönetim kurulun toplantısında maçta çok müsait pozisyonlardan yararlanamayan bazı oyuncularla sezon sonunda her ne olursa olsun sözleşme yenilenmemesi konusunda karar alınıyordu.

Sezonu bu şekilde tamamlayan Sarıyer, son yıllarda âdet olanın tam tersine sezon biter bitmez genel kurul yapıyor ve bir önceki yönetim kurulunda da bulunan Saffet Akkoyun’u Kulübün 36. Başkan’ı olarak görevlendiriyordu. Genel kurulda uzun bir süreden sonra ikinci bir aday olsa da, Başar Biberoğlu başkanlığındaki liste kulübe daha önce üye olmadıkları nedeniyle seçimlere dâhil olamıyordu. Kongre esnasında üyelik başvurusu yapılsa da genel kurul üyelerinin oylarıyla üyelik başvuruları kabul edilmiyordu.

Erdem Acar’ı görevinde tutan yeni yönetim,  transfer çalışmalarına da hızlı başladı. Kısa süre içerisinde iç transfer tamamlanarak Efecan ve Cemre gibi iki önemli oyuncuyla yollar ayrılıyor, kadronun geri kalanı ise büyük oranda korunuyordu. Erdem Acar’ın isteği doğrultusunda yapılan transferlerde takıma 10 yeni isim dâhil ediliyor ancak kadronun 28 kişiye kadar çıkması yine hatalı bir planlama yapıldığını gösteriyordu. Öte yandan Hayati Kaptanoğlu döneminde geliştirilen ve çalışmaları başlatılan bir proje, yeni yönetimin ilk aylarında nihayete erdiriliyor ve Türkiye İş Bankası’yla kulüp arasında sağlanan protokol çerçevesinde Sarıyer Spor Kulübü logolu Maximum kredi kartları piyasaya çıkartılıyordu. Sarıyer’e kalıcı bir gelir kaynağı yaratmak için başlatılan uygulamayla aşamalı olarak 1-2 sene sonrasında Kulübe senelik 80-100bin Tl. civarında gelir sağlanması planlanıyordu. 2012 senesinin Sarıyer camiasına yaşattığı en acı olaylardan biri de Yakup Kaptan’ın öldürülmesi olayı olmuştu. Kurban Bayramı arifesinde ayırmak istediği bir kavga esnasında bıçaklanarak yaşama gözlerini yuman Kel Yakup’un cenazesinde adeta O’na bir sevgi ve şükran seli oluşuyordu. Muazzam bir kalabalıkla kılınan cenaze namazının cemaatine Sarıyer meydanları ve caddeleri yetersiz kalıyor, Yakup Kaptan’ı  10binler Hakk’a uğurluyordu.

Lig maçlarının başlaması ile ilk 4 maçta galibiyet yüzü görmeyen ve oldukça kötü bir futbol oynayan Sarıyer’de Erdem Acar’ın görevine de son veriliyordu. Tepecik maçına Lemi Çelik’in refakatinde çıkan Sarıyer bu maçtan da boyun bükük ayrıldıktan sonra Mehmet Birinci ile anlaşma sağlıyordu. Mehmet Birinci yönetiminde çıkılan ilk maçta Turgutluspor’u son dakika golüyle 2-1 mağlup eden Sarıyer, gelecek maçlarda beraberliklere abone oluyor ve oynadığı 7 maçta 5 beraberlik ve 2 mağlubiyet alıyordu. Senenin son ayında alınan 3-1lik Kahramanmaraş galibiyetiyle moral bulan Sarıyer ardından, deplasmanda Sakaryaspor’dan aldığı 1 puan ve iç sahada aldığı Giresunspor galibiyetiyle ligde düşme hattından birazda olsun uzaklaşarak 2012 maçlarını tamamlıyordu.

Senenin son günlerinde Sarıyer’e uzun seneler hizmet etmiş, performansıyla zaman zaman eleştirilere hedef olsa da takımın zor günlerde üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirmiş Kaptan Ethem Bayburt’un takımdan gönderilmesi tüm camiada şok etkisi yaratıyordu. Camianın bir bölümü bu karardan dolayı yönetime destek verirken, büyük bir bölümü de bu kararı tepkiyle karşılıyordu.

2012 senesini mali sorunların gölgesi altında geçiren ve beklenen performanstan çok uzak olan Sarıyer’e 2013 senesinin hayal bile edilemez başarılar getirmesini temenni ederim.