Dün Ne Oldu, Yarın Ne Olacak?

Önceki senelere nispeten başarılı bir sezonu geride bırakan Sarıyer’de sular durulmuyor. Yükselme maçlarında Bandırmaspor’a elenen Sarıyer’in teknik direktörü Bahri Kaya taraftarlardan sürekli eleştiriler alıyordu. Bahri Kaya’ya yönelik eleştiriler taraftarla da sınırlı kalmamış, bazı futbolcular da Bahri Kaya’ya yönelik suçlayıcı ifadeler kullanarak takımdan ayrıldılar. Ayrılan oyunculardan Güney ve Soner’in henüz kulüple bir yıllık sözleşmeleri olmasına rağmen alacaklarının ödenmediğini bahane ederek sözleşmelerinin feshi için federasyona başvurdular. Yönetim Kurulu üyelerimizden Av. Ahmet Akpınar’ın bu konuyu çok yakından takip ettiğini biliyorum, sorunun Kulübümüzün menfaatleri doğrultusunda sonuçlanması en büyük temennimiz. Bahri Kaya ekseninde gelecek sezonun tartışmaları yürütülürken Kaya’nın sözleşmesinin sona erdirildiğini öğrendik. Bahri Kaya’nın aylık 35.000 TL olan ücretinin şu ana kadar olan kısmı kendisine takdim edilerek sözleşmesi sona erdirildi.

Bahri Kaya olayı kulübe çok ağır bir maddi yükümlülük getirmeden çözüldü ancak belkide kulübü yönetenler için unutulmaması gereken bir ders oldu. Daha önce Haşmet Mürşit’in Başkan olduğu dönemde benzer bir durum yaşanmış, Hüseyin Kalpar’ın sözleşmesi fesih edilmiş ve teknik adama 1 milyon TL.’ye yakın bir tazminat ödenmek zorunda kalınmıştı. Bu gibi durumlardan çıkarılması gereken ders Kulübün kadro planlamasının hatasız yapılmasının ne kadar önemli olduğu olmalı.

Önümüzdeki sezon için Fatih Terim’den yardım istendiği, öteden beri Eyüp Odabaşı aracılığı ile kulübümüzle ilişkileri sıcak olduğu bilinen Fatih Terim’in de Müfit Erkasap’ı Kulübümüzün mali ve idari yapısını incelemek üzere görevlendirdiğini öğrendik. Takımın başına Galatasaray menşeyi olan bir teknik adam geleceği de konuşulanlar arasında, bu isimler arasında en kuvvetli adayın Ayhan Akman olduğu, Hasan Şaş ve Arif Erdem’in de üzerinde durulan diğer isimler olduğu biliniyor. Elbette bu isimler Türk futbolunun son 20 senesine damga vurmuş isimler ve elbette el attıkları yerde olumlu gelişmeler olacağı aşikar ancak futbol bu, bazen evdeki hesap çarşıya uymaz. Beklenmedik gelişmeler işin yönünü bir anda tam tersine çevirebilir, saha dışında yaptığınız doğruların karşılığını saha içinde alamayabilirsiniz, bu yüzden Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in de tavsiyesiyle uygulanan Fatih Terim’in de danışmanı olduğunu söyleyebileceğimiz bu projenin çok hesaplanarak, her adımın çok dikkatle atılması gerekir.

Siz ne düşünürsünüz bilmem ama bana sorarsanız geçtiğimiz sezonun maliyeti sezon sonunda alınan sonuca göre çok yüksekti. Geçmiş yıllarda gördüklerimizin ışında kadro ve bütçe planlamasının doğru yapılamadığını düşünüyorum. Geçmiş geçmişte kaldı elbette ama geçmişten ışık alarak geleceği görmemiz gerekir. Önümüzdeki sene iyi futbol oynanacaksa iyi futbolcular alınması gerekir bu da yüksek maliyet anlamına gelir. Eğer işler beklendiği gibi gitmez ve proje erken rafa kalkarsa maliyetlerin altından kalkmak zorlaşır. Benzer bir durumu daha önce İbrahim Bozan’ın başkanlığı döneminde yaşamıştık. Sarıyer sevgisine ve iyi niyetine hayran olduğumuz Başkanımız Saffet Akkoyun’un 2013 yılında yapılan kongrede Kulüp’ten yaklaşık 2 milyon TL alacaklı olduğu açıklanmıştı, eğer kulübün başkana olan borcu daha da artmış veya önümüzde ki sezon yapılacak yeni harcamalarla artacaksa bunun kulübün geleceği adına olumsuz bir tablo olduğunun göz ardı edilmemesi gerekir. Kulübe olan sevgileri günü birlik heveslerden ibaret olmayıp deyim yerindeyse “hancı” olanların bu konuyu dikkatle takip etmesi gerekir diye düşünüyorum.

Yeni sezonun Sarıyer Spor Kulübü ailesine büyük mutluluklar ve zaferler getirmesini, varsa dargınlıkların bitirilip, yeni dostlukların kurulacağı bir sezon olmasını diliyorum.