2 MİLYON DOLAR KÂRDA MIYIZ?

Başrolünü Kıvanç Tatlıtuğ’un oynadığı Çarpışma dizisi sadece Sarıyerlilerin ya da tüm Türkiye’nin değil, tüm dünyanın bildiği üzere geçtiğimiz haftalarda yayına girdi. Dizinin bizim için tartışmasız en önemli yanı baş rolde Sarıyerli bir amigonun canlandırılması. Yazının başlığını sorguluyor olabilirsiniz, hemen merakınızı giderelim. Kıvanç Tatlıtuğ bundan bir kaç ay önce bir giyim firmasının reklam yüzü olmayı 2 milyon dolar karşılığında kabul etmiş. Bu da demek oluyor ki, Sarıyer’imiz 2 milyon dolarlık işi ücretsiz olarak yaptırmış. Peki, kulübümüz bu tanıtımdan ne kadar kâr etmiştir? Ya da ne kadar kâr edebilir?

Kıvanç Tatlıtuğ’un sadece instagram’da 2.4 milyon takipçisi ve sayısız fan sayfası var ve Tatlıtuğ’u attığı adıma kadar takip ediyorlar. Buraya kadar her şey güzel. Şimdi bir takipçi olduğumuzu farz edelim ve Tatlıtuğ’un üzerinde gördüğümüz müthiş bir renk kombinasyonuna sahip formadan bir an önce satın almak istediğimizi düşünelim. Bu durumda malesef yazımıza kapak fotoğrafı olan KASAP DÜKKANI da dahil çeşitli alternatifleriniz var fakat, resmi ürün satışı yapan ve geliri Sarıyer Spor Kulübü’ne ait bir alternatif yok. Bırakın Türkiye’yi tüm dünyaya satış yapabilme potansiyeline sahipken, şu anda sadece taraftarımıza hizmet verecek bir resmi ürün satış kanalımız malesef yok. Biraz daha abartacak olursak, Tatlıtuğ’un yabancı takipçileri Sarıyer’imizi dizi için kurgulanmış bir takım bile zannedebilirler.

Önerimiz: İlçemiz hem spor, hem eğitim, hem de turizm alanında müthiş bir potansiyele sahip. Öyle ki yaklaşık 400 bin nüfuslu bir ilçeyiz, İstanbul’umuza yılda 10 milyondan fazla turist geliyor ve ilçemizde 40binden fazla üniversite öğrencisi eğitim görüyor. Dünya çapında tanınma potansiyeli olan ve bu istatistiklere sahip bir kulübün, taraftar ürünlerinden kâr edememesi mümkün değildir. Önemli olan doğru ürünlerin satışa çıkarılmasıdır. Örnek; uygun fiyatlı forma, öğrencilerin daimi ihtiyacı olan ve futbol dışında Sarıyer’in güzelliklerini de konu alan tasarımlara sahip ürünler ile magnet vb. turistik anı eşyası özelliği taşıyan ürünler ve bunların stadyum ile sahildeki kafeteryamızda satılması.

Potansiyelimizden bahsetmişken değinmemiz gereken bir diğer konu ise reklam… Öncelikle yönetimimizi stadyuma kurduğu ekran ve alınan reklamlar için tebrik ederiz. Bu hamle ile reklam konusunda önemli bir adım atılmıştır. Ancak bu konu için de bazı görüşlerimizi paylaşmak isteriz. Bunlardan ilki reklamların sayısının artırılması ve özellikle de forma reklamlarının alınmasıdır. Bunun için bir ekip kurulabileceği gibi, reklam ajanslarıyla da kar payı usulüyle anlaşma yoluna gidilebilir. İkinci konu ise maç biletlerinin arkasına reklam alınması konusudur ki bu da kulübümüze önemli bir gelir kaynağı oluşturabilir. Sarıyer Spor Kulübü kredi kartı için kulübe sağladığı geliri de vurgulayan etkili bir reklam videosu hazırlanması konusu da unutulmamalıdır.

Maç biletleri için ayrı bir başlık açmanın daha doğru olduğunu düşünüyoruz. Görüldüğü üzere bu hafta seyirci sayımızda önemli bir düşüş vardı. Bunda maçın Cumartesi oynanmasının da etkisi olduğu kesin ancak, biletlerin maçtan bir kaç gün önce satışa çıkmasının seyirci sayısını olumlu etkilediğini de göz ardı etmemek gerekir. Erkenden alınan bilet, hava durumu vb. son dakikada ortaya çıkabilecek olumsuz durumların seyircinin fikrini değiştirmesine kesinlikle engel oluyor. Bileti alan kişi maça gelemeyecek olsa bile bir arkadaşına biletini devrediyor. Bu noktada, ikinci devre için yarım sezonluk kombine satışı olanaklarının da araştırılması gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca, muhtarlardan, sivil toplum örgütlerinden ve siyasilerden bilet satışı için mutlaka destek talep edilmeli, Sarıyerlilik duygusu Aşiyan’dan Kısırkaya’ya tüm Sarıyer’e yeniden hatırlatılmalıdır.

Reklam konusuna geri dönecek olursak, reklamların seyirci üzerinde daha etkili olabilmesi için taraftar erken saatlerde stada çekilmelidir. Bu da eski maçların videolarının gösterimi, maç öncesi hediyeli taraftar çekilişi vb. etkinlikler sayesinde mümkün olabilir. Bu tür etkinlikler stadyumdaki sinerjiyi de artıracaktır.

Son olarak stadyum dışı etkinliklerden söz edilebilir. Bilindiği üzere ekibimizde birçok Süper Lig oyuncusu forma giyiyor ve önemli tanınmışlık seviyesine sahipler. Bu durum ise ekibimizin ilçemizdeki ilköğretim okulları ve liselerde imza günü veya söyleşiler düzenleyebileceği anlamına geliyor. Unutulmamalıdır ki genç arkadaşlarımız geleceğin sporcuları, taraftarları ve yöneticileri olacaklardır.

Not: Kulüp binalarımızın imar barışından yararlanma ihtimali konusundaki düşüncelerimizi yönetimimize ve ilçemizin önde gelen isimlerine yeniden hatırlatmak isteriz. Yazıya ulaşmak için: http://lacivertbeyaz.net/?p=1734